Organy administracji niejednokrotnie żądają zwrotu tzw. nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego lub nienależnie pobranego świadczenia pielęgnacyjnego, twierdząc, że zostały one wypłacone niesłusznie. Jeżeli otrzymałeś taką decyzję i uważasz, że jest ona nieprawidłowa, prawdopodobnie istnieją podstawy do jej uchylenia lub zmiany w drodze odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (lub w dalszej kolejności do sądu administracyjnego).
Kancelaria świadczy usługi sporządzania profesjonalnych odwołań w tym zakresie. W razie zainteresowania zapraszamy do kontaktu. Kancelaria świadczy w tym zakresie usługi online dla osób z terenu całego kraju.
Nienależnie pobrany zasiłek pielęgnacyjny
Ustawa o świadczeniach rodzinnych zawiera definicję „nienależnie pobranego świadczenia rodzinnego", do którego należy również nienależnie pobrany zasiłek pielęgnacyjny. Zgodnie z tą definicją, zawartą w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych nienależnie pobranym zasiłkiem pielęgnacyjnym będzie zasiłek wypłacony mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie, zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie wysokości przysługujących świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca te świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania.
Organy administracji, w tym miejskie ośrodki pomocy w rodzinie (MOPS) mają tendencję do dość rygorystycznego przyjmowania kryteriów, w przypadku których przyjmuje się, że świadczenie rodzinne zostało pobrane nienależnie. Stąd często w swoich decyzjach MOPS nakładają obowiązek zwrotu takich świadczeń. Nie zawsze jednak jest to słuszne i prawnie uzasadnienie. Aby bowiem mówić o nienależnie pobranym zasiłku lub świadczeniu pielęgnacyjnym, musi mieć miejsce najczęściej pewien element zawinienia po stronie świadczeniobiorcy, innymi słowy jego złej woli. Tak też przyjmuje się w orzecznictwie sądowym: „Dla stwierdzenia, że osoba pobrała nienależne świadczenie rodzinne i ustalenia obowiązku zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, istotne znaczenie w aspekcie art. 30 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 u.ś.r., ma świadomość osoby pobierającej świadczenie. Osoba zobowiązana do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia musi być świadoma, że okoliczność, która powoduje ustanie prawa do uzyskanego świadczenia, wystąpiła. Z tego względu istotne jest dochowanie obowiązku poinformowania świadczeniobiorcy o okolicznościach mających wpływ na prawo do świadczenia, a następnie ustalenie, czy nieuprawnione pobranie świadczenia nastąpiło z "winy" strony, i w konsekwencji, że świadczenie to miało charakter nienależnego” (Wyrok WSA w Kielcach z 23.08.2023 r., II SA/Ke 382/23).
W trakcie analizy decyzji dotyczących zwrotu nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego, Kancelaria analizuje powyższy aspekt sprawy jak też wszelkie inne istotne uwarunkowania.
Nienależny zasiłek pielęgnacyjny pobrany na podstawie przepisów covidowych
Ustawa o covid, a dokładnie ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1327 z późn. zm.) wprowadziła szczególne rozwiązania w zakresie przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Na podstawie tych przepisów, w trakcie trwania epidemii były przedłużane decyzje uprawniające do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego. Niestety skomplikowanie stanu prawnego oraz złożoność wprowadzonych w trakcie epidemii regulacji sprawiają problemy interpretacyjne. Dlatego obecnie zdarza się, że urzędnicy kwestionują pobieranie zasiłku pielęgnacyjnego na podstawie przedłużonych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.
Tego rodzaju działania pozbawione są jednak prawdopodobnie podstaw prawnych. W przypadku otrzymania decyzji o uznaniu zasiłku pielęgnacyjnego za nienależny należy podjąć próbę odwołania od takiej decyzji, przedstawiając wszelkie niezbędne argumenty. Niestety wydaje się, że po odwołaniu stanu epidemii covid, obecnie zapomina się już o celu, który przyświecał wprowadzeniu szczególnych przepisów na czas epidemii i zagrożenia epidemicznego.
W jaki sposób pracujemy nad odwołaniem w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego
Rozpoczęcie prac nad odwołaniem do SKO od decyzji dotyczącej nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego rozpoczynamy od zapoznania się z uzasadnieniem decyzji. Na tej podstawie może być konieczne przeanalizowanie także innych dokumentów, zwłaszcza poprzednich decyzji lub wniosków, na podstawie których uzyskano świadczenie.
Dalszym krokiem jest analiza prawna zagadnienia, czyli ustalenie, na jakich przepisach prawa oparł się organ, dokładna analiza argumentacji zawartej w uzasadnieniu decyzji, analiza obecnego stanu prawnego oraz orzecznictwa sądów administracyjnych w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego. Następnie przystępujemy do sformułowania odwołania, które jest przekazywane klientowi.
Niewątpliwie profesjonalne przygotowanie odwołania w sprawie nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego zwiększa szanse na przedstawienie wszystkich argumentów w sprawie, a tym samym pozytywne rozstrzygnięcie i jak najszybsze zakończenie sprawy, które nie będzie skutkowało obowiązkiem zwrotu świadczeń.
Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego
Jeżeli Państwa odwołanie złożone do SKO okazało się nieskuteczne, istnieje możliwość jego zaskarżenia do sądu administracyjnego. Kancelaria również świadczy usługi w powyższym zakresie.