Kancelaria zajmuje się sporządzaniem odwołań od decyzji w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (tzw. „opłaty śmieciowej”). Niejednokrotnie w naszej praktyce spotkaliśmy się z sytuacjami, gdy organy gminy kwestionowały podawane w deklaracji dane. Dochodzi wówczas do określenia opłaty na dużo wyższym poziomie niż deklarowana, często za okres kilku lat wstecz.

Jeśli szukają Państwo usługi przygotowania odwołania od takiej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w tego rodzaju sprawie, zapraszamy do kontaktu.

Podstawy prawne działania organów w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami

Podstawą działania gminy w takich sytuacjach są przepisy ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1469). Zgodnie z art. 6o ust. 1 ustawy „w razie niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji wójt, burmistrz lub prezydent miasta określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę dostępne dane właściwe dla wybranej przez radę gminy metody, a w przypadku ich braku - uzasadnione szacunki, w tym w przypadku nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze”.

Z przepisu tego wynika, że możliwość wydania decyzji określającej inną wysokość opłaty śmieciowej istnieje zarówno w przypadku niezłożenia deklaracji jak i w przypadku, gdy deklaracja została złożona, ale istnieją uzasadnione wątpliwości co do zawartych w deklaracji danych. Już z treści samego przepisu wynika, że dla wydania decyzji nie jest wystarczające istnienie wątpliwości co do treści deklaracji. Muszą to bowiem być wątpliwości uzasadnione.

Warte również podkreślenia jest to, że organ gminy przy wydawaniu decyzji musi się kierować pewnymi wytycznymi, które określa również cytowany przepis. Organ posługuje się szacunkami, ale szacunki te muszą być uzasadnione, co należy rozumieć w ten sposób, że w uzasadnieniu decyzji winny być wskazane precyzyjnie i w sposób niebudzący wątpliwości metody oraz podstawy ustalenia nowej wysokości opłaty śmieciowej. Dodatkowe kryterium zostało przewidziane w przypadku określania wysokości opłaty śmieciowej na nieruchomościach, na których nie zamieszkują mieszkańcy. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze. Niewątpliwie wybór nieruchomości o podobnym charakterze może nastręczać trudności, zatem w tego rodzaju sytuacjach istnieje niejednokrotnie możliwość podważenia ustalonej opłaty. Warto też pamiętać, że w orzecznictwie wskazuje się, iż „W sytuacji określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze decyzji należy brać pod uwagę średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze, nie zaś rzeczywistą ilość wytwarzanych odpadów komunalnych” (Wyrok NSA z 7.06.2023 r., III FSK 2185/21, LEX nr 3594640).

Pewnym ułatwieniem dla organu gminy jest określona w art. 6o ust. 1a ustawy możliwość wykorzystania w celu weryfikacji złożonych deklaracji informacji i danych znajdujących się posiadaniu organu gminy oraz w posiadaniu gminnych jednostek organizacyjnych, w tym przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

Decyzja, która kwestionuje złożoną deklarację śmieciową podlega zaskarżeniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które jest w tym przypadku organem drugiej instancji. Kolegium po zaskarżeniu decyzji zbada zasadność oraz sposób określenia nowej wysokości opłaty śmieciowej.

Odwołanie od decyzji w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami jest środkiem, którego złożenie może wpłynąć na zmianę decyzji, choć najczęściej SKO przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania organowi pierwszej instancji. Warto jednak dokładnie przemyśleć treść odwołania, a więc przede wszystkim wskazać, jakich naruszeń prawa dopuścił się organ pierwszej instancji.

Pomoc prawna w zakresie sporządzania odwołań w sprawie opłaty śmieciowej

Kancelaria zajmuje się opracowywaniem odwołań od tego rodzaju decyzji, w tym dokonuje analizy stanu faktycznego, analizy możliwych rozwiązań w zakresie zmiany rozstrzygnięcia oraz oferuje pomoc w opracowaniu materiału dowodowego lub strategii postępowania.

Warto wskazać, że wzruszenie decyzji organu w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami może opierać się na zarzutach naruszenia prawa materialnego jak również naruszenia przepisów postępowania. W sprawach tego rodzaju zastosowanie znajdują przepisy Ordynacji Podatkowej. Analiza postępowania organu pierwszej instancji, a w szczególności analiza czynności przeprowadzonych w ramach postępowania dowodowego może doprowadzić do wniosku, że decyzja w sprawie ustalenia opłaty śmieciowej została wydana z naruszeniem przepisów procedury, co spowoduje jej uchylenie.

W sprawach tych niejednokrotnie istnieje również potrzeba szczegółowej analizy przepisów prawa miejscowego.

Złożoność problematyki oraz konieczność uwzględnienia przepisów prawa miejscowego, ustawowych jak i przepisów procedury podatkowej, sprawia, że często przygotowanie odwołania od decyzji określającej wysokość opłaty śmieciowej wymaga profesjonalnej pomocy prawnej.